28.06.2016

Łasztownia oczami studentów

Studenci z całego świata pokazali w Szczecinie swoją wizję Łasztowni. Nie zabrakło spektakularnych koncepcji, postawienia na ekologię a nawet wykorzystania atutów podziemnego Szczecina. To ostatnia prosta przed ogłoszeniem wielkiego konkursu architektoniczno - urbanistycznego, planowanego na koniec roku.  

Realizacja projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” zbliża się do kluczowego etapu. W ramach przygotowań do międzynarodowego konkursu architektoniczno – urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru wyspy, studenci architektury  opracowali autorskie wizje tego, jak mogłaby wyglądać wyspa i jej otoczenie w niedalekiej przyszłości. Zaprezentowane koncepcje będą mogły zostać wykorzystane przy opracowywaniu warunków konkursu, którego ogłoszenie planowane jest na koniec tego roku.

Prace powstawały od jesieni 2015 roku na uniwersytecie KU Leauven w Belgii (Ghent). Ich autorami są studenci architektury pochodzący z takich krajów jak: Wietnam, Słowacja, Hiszpania, Niemcy, Turcja oraz Irak. 15 czerwca na uniwersytecie KU LEUVEN w Belgi odbyła się obrona prac dyplomowych z udziałem Architekta Miasta Szczecin, jako członka komisji dyplomowej.

Prezentacja prac przez studentów w Szczecinie następuje bezpośrednio po ich obronie. Do Szczecina, wraz ze studentami przyjechała znana architekt i wykładowca akademicki – Pani Martine De Maeseneer. W prezentacji prac uczestniczył również prezydent Szczecina, Piotr Krzystek

„Łasztownia to bez wątpienia teren o największym potencjale w Szczecinie. Możemy tu stworzyć praktycznie od zera nową część miasta. Miejsce, które stanie się kolejną naszą wizytówką na miarę HafenCity w Hamburgu. Dlatego zagospodarowanie wyspy poprzedzi m.in. wielki konkurs architektoniczny. Chcemy oddać Łasztownię w ręce projektantów z całego świata. Namiastkę tego mamy już dziś. To właśnie naszą wyspę wybrali jako temat pracy dyplomowej studenci z Belgii.” - mówi prezydent Krzystek. 

Kontakt władz miasta z uniwersytetem KU Leuven jest bezpośrednim następstwem przyznania w 2015 roku, przez Fundację im. Miesa van der Rohe – działającą we współpracy z Komisja Europejską – Nagrody Głównej dla nowego gmachu Filharmonii w Szczecinie.

Łasztownia. Nowe serce miasta

Prezentacja prac jest jednym z elementów projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” zmierzającego do przywrócenia wyspy Łasztowni mieszkańcom. Jest to też naturalna kontynuacja realizacji strategii marki Floating Garden 2050. Stąd na prezentacji pojawił się sam autor strategii, Wojciech Mierowski.

„Wojciech Mierowski to osoba, której Szczecin zawdzięcza nowe spojrzenie na swoją tożsamość. To on też dostrzegł i uzmysłowił nam atuty miasta. Stąd jego obecność dziś jest naturalna.” dodaje Krzystek.

Miasto realizując plan rewitalizacji i re-urbanizacji wyspy Łasztowni przygotowuje przyszłe zmiany oraz inwestycje w obszarze Międzyodrza. Ważnym impulsem rozwojowym dla tego obszaru będzie budowa nowego Mostu Kłodnego wraz z przebudową układu drogowego poprawiającego dojazd do terenów portowych. Zakończenie zadania planowane jest na rok 2022. 

Bądź na bieżąco.
Zapisz się do newslettera.