05.06.2017

Łasztownia przyszłości na wyciągnięcie ręki

 

Każdy będzie mógł zaprojektować szczecińską Łasztownię jeszcze przed zakończeniem międzynarodowego konkursu. Wszystko dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu stworzonemu przez szczecińską firmę Pixel Legend i kinu sferycznemu zbudowanemu przez podszczecińskie Freedomes, które razem stworzyły projekt MiastoSfera.Łasztownia360.

Od piątku (9 czerwca) na szczecińskiej Łasztowni pojawi się charakterystyczny namiot znany np. z hollywoodzkiego filmu - „Marsjanin”. Zamiast jednak Matta Damona znajdzie się w nim zaawansowana technologia i oprogramowanie pozwalające na tworzenie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

- Międzynarodowy konkurs na wizję  zagospodarowanie Łasztowni ma nie tylko wskazać nam pomysły na nowe serce miasta - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Chcemy także pokazać  jak wielki jest potencjał tego miejsca i dzięki projektowi MiastoSfera.Łasztownia360 przybliżyć Łasztownię przyszłości szczecinianom i odwiedzającym nasze miasto.

MiastoSfera.Łasztownia360 łączy zalety Hyperdome, czyli kina sferycznego stworzonego przez Freedomes z autorską platformą wizualizacji architektonicznych i rozwiązaniami technicznymi przygotowanymi przez Pixel Legend. 

Każdy z uczestników seansu zobaczy na specjalnym stole wyświetloną mapę Łasztowni. Przy pomocy klocków zacznie budować swoją wersję nowej zabudowy. 

- Technologia rozpozna nie tylko jakiego koloru jest klocek (każdy odpowiada jednej z funkcji przyszłego budynku - mieszkaniowej, komercyjnej, przemysłowej i kulturalnej), ale także na jakiej wysokości został ustawiony - opowiada Jan Filipowiak, szef Pixel Legend. - W czasie rzeczywistym system będzie wyświetlał decyzję każdego uczestnika wewnątrz kopuły już jako konkretne nowe budynki o wybranych funkcjach. 

W ten sposób miasto powstanie na żywo. Po zakończeniu prac uczestnicy „ruszą” na wirtualny spacer ulicami wykreowanej przez siebie dzielnicy.

- Projekt MiastoSfera.Łasztownia360 nie służy tylko zabawie - mówi Adam Łyczakowski z Freedomes. - Jako pierwsi na świecie proponujemy takie wsparcie dla procesu konsultacji społecznych. Dzięki naszemu rozwiązaniu miastom będzie łatwiej uświadamiać skutki strategicznych decyzji.

 

W wypadku Łasztowni każde zajęcia będą nagrywane na serwer i udostępniane na urządzeniach mobilnych (smarfonach i tabletach) mieszkańcom i zespołom biorącym udział w międzynarodowym konkursie architektonicznym „Łasztownia. Nowe Serce Miasta”.

Na zdjęciu: Jarosław Bondar, Architekt Miasta testuje możłiwości technologiczne

Bądź na bieżąco.
Zapisz się do newslettera.