17.02.2016

O Łasztowni w Starej Rzeźni

Jak będzie wyglądać Łasztownia za kilka lat? O przyszłości tego wyjątkowego miejsca rozmawiano w Starej Rzeźni podczas spotkania „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA. Głównym punktem wydarzenia była prezentacja projektów warsztatowych dotyczących zagospodarowania części terenów Łasztowni. Prace powstały  w ramach ubiegłorocznego Westivalu – sztuka architektury.

W spotkaniu z mieszkańcami udział wzięli m.in. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina, Wiesława Rabińska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM Szczecin. Spotkanie poprowadził Jarosław Bondar, architekt miasta.  Projekty zaprezentowane w Starej Rzeźni były efektem warsztatów „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA” zorganizowanych dla architektów i studentów architektury, które odbyły się w ramach Westivalu w roku ubiegłym. Uczestnicy warsztatów podzieleni byli na trzy grupy. W skład każdej z nich wchodziło trzech architektów i trzech studentów. Obszarem opracowania warsztatów był fragment obejmujący Bulwar Gdyński, Trasę Zamkową i ul. Energetyków.

- To, w jaki sposób zagospodarowana zostanie przestrzeń Łasztowni, to z pewnością duże wyzwanie. Jednocześnie jest to szansa na stworzenie nowej przestrzeni, odkrycie Łasztowni na nowo i przywrócenie jej dawnej świetności. To miejsce może budować klimat miasta. Łasztownia może stać się tak wyjątkowym i wielkim przedsięwzięciem, jakim stała się nowa Filharmonia. Chcemy do tego projektu podejść bardzo profesjonalnie, zapraszając do współpracy specjalistów z całego świata. Prace powstałe podczas warsztatów Westivalowych z pewnością wskażą, w jakim kierunku może zmierzać ten projekt – mówił podczas spotkania Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Każda z grup, w swoich projektach na zagospodarowanie Łasztowni, podkreślała konieczność ograniczenia ruchu kołowego nad samą Odrą i przeniesienie go w głąb wyspy. Jednocześnie proponowano wykorzystanie tego miejsca jako przestrzeni kulturowej, czy to w formie warsztatowni, czy miejsce dla sztuki. Uczestnicy warsztatów podkreślali również, że warto wykorzystać przestrzeń pod Trasą Zamkową. Jako inspirację wskazywano sposoby zagospodarowania podobnych miejsc na całym świecie. Każda z grup podkreślała również, że niezbędne jest stworzenie kładki pieszo-rowerowej, która połączy dwa brzegi Odry i ułatwi dotarcie na Łasztownię. Ważnym elementem jest także stworzenie frontu wodnego, który w pełni odda klimat tego miejsca.

Po zakończeniu prezentacji odbyła się dyskusja uczestników spotkania. Podczas wymiany opinii podkreślano, że konieczne jest zachowanie morskości wyspy i jej wyjątkowego charakteru. Wskazano również, że warto przywrócić Łasztowni dawną świetność, którą cieszyło się to miejsce przed II wojną światową. Łasztownia ma wiele atutów, które odpowiednio wykorzystane mogą uczynić to miejsce wyjątkowym nawet na skalę światową.

- To, co stworzymy na Łasztowni będzie służyło mieszkańcom  przez wiele, wiele lat, dlatego warto dobrze przygotować te działania. Dziękuję tym, który poświęcili swój czas na wykonanie projektów.  Z pewnością staną się one inspiracją w przygotowaniu międzynarodowego konkursu na przebudowę Łasztowni – dodał na zakończenie Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina.

Spotkanie stanowiło jeden z elementów projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta”. W ramach projektu zaplanowano również konsultacje społeczne z mieszkańcami, interesariuszami i środowiskami fachowymi.

 

Bądź na bieżąco.
Zapisz się do newslettera.