11.02.2016

„Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ ŁASZTOWNIA”

W listopadzie 2015 roku odbyła się w Szczecinie kolejna odsłona Westivalu. „Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA” – to temat warsztatów dla architektów i studentów architektury, które odbyły się w ramach festiwalu. Kuratorem przedsięwzięcia był Jarosław Bondar, Architekt miasta.

ŁASZTOWNIA na szansę przejść do historii. Ma również szansę stać się jednym z najważniejszych punktów w naszym mieście. Może stać się sercem Szczecina. Stąd też narodził się pomysł stworzenia warsztatów dla architektów i studentów architektury, którzy zainicjują proces ożywiania i przebudowy tak wyjątkowego miejsca jakim jest Łasztownia.

Obszarem opracowania warsztatów był fragment obejmujący Bulwar Gdański, Trasę Zamkową i ul. Energetyków. Stanowi w sposób naturalny przedłużenie rozważań WESTIVALOWYCH z roku 2014, gdzie Stare Miasto „zbliżało się do BULWARÓW”. W 2015 roku uczestnicy warsztatów przenieśli się na drugi brzeg Odry. W połączeniu projektów warsztatów z 2014 roku i roku ubiegłego organizatorzy stworzyli szansę na wykreowanie w ramach WESTIVALU całościowej wizji integrującej MIASTO.

Uczestnicy warsztatów architektonicznych mieli pełną swobodę kształtowania rozwiązań w sposób autorski i nieskrępowany, niemniej, w związku z faktem obowiązywania na obszarze Łasztowni i Międzyodrza miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, niezbędna była znajomość ich zapisów oraz przedstawienie projektowanych rozwiązań koncepcyjnych jako potencjalnych zmian w wyżej wspomnianym planie. Uczestnicy warsztatów podzieleni byli na trzy grupy. W skład każdej z grup wchodziło trzech architektów i trzech studentów.

Spojrzenie na Szczecin z drugiej strony Odry daje nową perspektywę, pozwala na nowo odkryć nasze miasto. Dlatego też wizja przebudowy Łasztowni i wykorzystania atutów Międzyodrza stwarza całkowicie nową wizję Szczecina, a Łasztownia bezspornie może stać się jego centralnym punktem, sercem miasta. 

Bądź na bieżąco.
Zapisz się do newslettera.