Jedno z najciekawszych miejsc w Szczecinie, jedno z najbardziej tajemniczych. Wyspa położona po wschodniej części Odry była niegdyś miejscem, w którym kipiało życie. Teraz ma szansę znów stać się nowym sercem miasta.
Nabrzeże zaczęło żyć, a zazwyczaj puste okolice nad Odrą zapełniły się ludźmi. Można tam spotkać rowerzystów, biegaczy, wędkarzy. Jest to doskonałe miejsce do spacerów i spotkań. Nie ma też chyba lepszego miejsca na kawę. A po drugiej stronie rzeki widać między innymi gmach Urzędu Celnego, elewator Ewa, Lastadię, Starą Rzeźnię czy doskonale znane dźwigi, które od czasu do czasu odgrywają główną rolę w przedstawieniach iluminacyjnych.
Wpisała się na stałe w krajobraz naszego miasta. Widzimy ją jadąc Trasą Zamkową, widzimy ją wracając pociągiem z podróży, widzimy ją w trakcie spacerów po mieście. Coraz bardziej nas ciekawi. O tej wyspie coraz więcej się rozmawia, pisze, a przede wszystkim coraz chętniej Łasztownię odwiedzamy i poznajemy jej sekrety. W miejscu, które od dawna fascynowało głównie historyków i architektów, zaczyna się coś nowego. Tutaj może bić serce miasta.
Wyspa położona w centrum, ale jednak nieco od niego odseparowana. Miejsce swą historią i potencjałem idealnie wpisuje się w markę miasta. Miasta dobrego do życia, otoczonego zielenią, wodą i przyrodą. Miasta, które posiada jeszcze wiele tajemnic do odkrycia.
Założenia marki Szczecin Floating Garden zawsze wymagały podejmowania wręcz wizjonerskich decyzji i jak najlepszego wykorzystania unikatowego położenia Szczecina. Potencjał obszaru Międzyodrza, położenie Łasztowni, które niejako spajają lewo i prawobrzeżną część Szczecina daje niesamowite możliwości , które miasto postanowiło wykorzystać.
Największą szansą i wyzwaniem pozostaje jednak fakt, że Szczecin ma możliwość zagospodarowania praktycznie od podstaw dużego i bardzo charakterystycznie położonego fragmentu miasta. Jest to ewenement na skalę krajową i wymarzona okazja do stworzenia nowej tętniącej życiem części śródmieścia i ożywienia okolic Odry.
Rozpoczęła się wtedy pierwsza renowacja. Pochodzący z XIX wieku budynek, który od 1945 był własnością Zakładów Mięsnych w Szczecinie a w latach 80-tych pełnił funkcję magazynu technicznego. Dziś ten budynek nazywamy Starą Rzeźnią. Znajduje się w nim restauracja, sala konferencyjno-projekcyjna oraz księgarnia.
Również w 2013 roku do użytku został oddany sześciokondygnacyjny biurowiec Lastadia Office zbudowany od podstaw, wykorzystujący położenie w water froncie a formą zharmonizowany z przedwojenną zabudową.
Okolice Odry zaczęły żyć, a wizja miasta w którym dobrze się żyje, blisko wody i przyrody – zaczyna się spełniać.